Ambulance psychosomatické medicíny
Psychosomatická medicína reprezentuje tradiční proud lékařství s celistvým pohledem na nemocného člověka. Tento klinický obor spojuje napříč všechny specializace a zohledňuje bio-psycho-sociální souvislosti při stanovení diagnózy a strategie dalšího léčebného postupu.
Aby byl komplexní přístup úspěšný, vyžaduje léčebné intervence na více rovinách současně. Podstatou léčby je spolupráce týmu odborníků, který je jedním ze základních pracovních nástrojů. Při této spolupráci dochází k integraci různých hledisek a různých odborností.
V minulosti byl tento celistvý přístup s rozvojem farmaceutického průmyslu a medicínské techniky zatlačen do pozadí. Na psychosomatickém oddělení je naopak zohlednění psychického stavu pacienta při jeho fyzickém stonání a znalost vlivu jeho sociálního okolí a dopadů jeho mezilidských vztahů zásadní. Vnímáme nemocného člověka jako subjekt, který se spolu s týmem odborníků aktivně podílí a nese za léčbu odpovědnost. Individuální přístup vyplývá logicky z jedinečnosti jeho životní reality, a protože je každý člověk originální, pokaždé se v léčbě hledá zcela originální řešení pro změnu jeho zdravotního stavu.
Základním pracovním nástrojem psychosomatické medicíny je práce s časovou osou, která hledá vztah mezi vznikem potíží a životními událostmi.
Na základě časové osy se stanovuje způsob léčby jako psychoterapie, fyzioterapie, krizová intervence, Kraniosakrální terapie, Bachova květová terapie, Polyvagální terapie.